Když se miminko narodí, většina žen hned od porodnice kojí. Pokud není kojení z jakéhokoli důvodu možné, dostává dítě mléko umělé. Děti začínáme přikrmovat kolem půl roku života, děti na umělém mléku asi od čtyř měsíců. Nikdy nezačínejte děti přikrmovat před ukončeným čtvrtým měsícem – do té doby je pro děti vhodné pouze mléko. Přikrmovat začínáme vždy nejprve zeleninou, ovoce a sladké kaše zařazujeme do jídelníčku až ve chvíli, kdy dítě jí obstojně zeleninu.
Zeleninové příkrmy začínáme dávat dítku jako první a to ve formě pyré. Zeleninu uvaříme v kojenecké vodě nebo na páře a rozmixujeme do hladka. Jakmile vychladne, pak můžeme krmit dítě. Vždycky začínáme první den pár lžičkami a dáváme jeden druh zeleniny tři dny po sobě. Tohle se dělá z důvodu možných alergií. Pokud se u dítka objeví alergická reakce dříve než třetí den, pak už potravinu nadále nedávejte a poraďte se s vaším pediatrem. Jako první zeleninové příkrmy můžete zahradit mrkev, dýni, hrášek, fenykl, batát, brambor… Jakmile zavedete trochu více druhů zeleniny, můžete je míchat a dítku dopřát nové chutě. Zeleninou přikrmujeme aspoň měsíc, než zavedeme další novinky do jídelníčku. Jako další je ideální přidat k zelenině maso. Masa se malým dětem na porci dává asi 20g, zpočátku stačí opravdu maličký kousek rozmixovaný se zeleninou a postupně přidáváme.
Ovocné příkrmy ve formě přesnídávky zavádíme až v době, kdy dítě obstojně zvládá zeleninu k obědu, nebo ideálně i zeleninu s masem. Ovocnou přesnídávku zařadíme jako odpolední svačinku. Ovoce dětem často velice chutná a většinou nemají problém jej konzumovat ve větším množství. Začínejte spíše českým ovocem, jablky, hruškami a tak podobně.
Obilné kaše se často doporučují na noc. To ale není zrovna vhodné, kaše jsou totiž plné cukru a na noc jsou příliš těžké, dětem se po nich může špatně spát a mohou se více budit. K večeři spíše doporučujeme zeleninovou polévku a kaše dopřejte dítku v dopoledních hodinách. Kaše můžete zavádět buď současně se zeleninou, nebo klidně až na konec – po zelenině, masu a ovoci.