15. 2. 2020

Mladé smrkové výhonky


Smrky můžeme mít jako okrasu a zdroj stínu na a zahradě anebo si můžeme zajít do lesa pro „zelenou medicínu’’.
Mladé smrkové výhonky, které každý rok na stromě vyrazí můžeme využít v naší domácí bylinkářské lékárně.větve smrku

Jak poznat kdy je správný čas sběru

Brzy zjara začínáme sledovat větvičky smrků. Všeobecně se doporučuje sběr mladých výhonků v době, kdy jsou ještě na omak měkké a nepichlavé. Jejich barva je v tom období šťavnatě zelená, mnohem světlejší, než je jehličí na staré části větví. Úplně ideální je stav, kdy máte strom doma na zahradě a můžete se sběru věnovat. Případné nečistoty se z výhonků vyklepou před sklizní. Nejsilnější účinek mají výhonky sklizené v dubnu a květnu.

Léčivé účinky

V lidovém léčitelství se mladé větvičky obsahující terpentýnovou silici užívají už po staletí. Silice rozpouští hleny, čímž uvolňuje dýchací cesty a usnadňuje vykašlávání. Jsou dobré i na revma a tiší bolest končetin a svalů. Mladé výhonky také obsahují množství vitamínu C, který pomáhá tělu odvádět toxiny a posiluje imunitu.
Čaj z jehličí léčí záněty dásní, pomáhá při nervozitě, nespavosti a vyčerpání organismu. Silice z jehličí nachází uplatnění v aroma terapii, kde se aplikuje formou inhalací, koupelí a masáží. Velice oblíbený je sirup na kašel, který se vyrobí vrstvením výhonků smrku zasypaných třtinovým cukrem a proložených kolečky citronu. Ve velké sklenici se takto vrstvení opakuje, na závěr se vše stlačí, hrdlo sklenice se pokryje celofánem a vše se nechá na slunci za oknem, dokud se nezačne tvořit hnědá hustá tekutina, která se slije přes plátno a uchovává v chladnu.mladé výhonky

Praktický nákup

Pokud nestihnete letošní sklizeň, nezoufejte. Můžete si zakoupit už zpracované výhonky, sušené lyofilizací, což je šetrný způsob, díky kterému si produkt zachová všechny živiny. Prášek z usušených výhonků se dá použít k přípravě čaje, nebo se přidává do omáček, marinád, nápojů, zálivek atd.