I když nejste zrovna milionář, svůj sen o vlastním bydlení v domku si splnit můžete, třeba jen od jara do léta, o dovolené nebo celoročně. Takovým řešením jsou mobilní domy. U nás nemají dlouhou tradici, ale své příznivce si teprve získávají. Dostaly se k nám z Anglie a Nizozemí.
Mobilní domy jsou vyráběny daným postupem, velká část na nich je dělána ručně a měly by být přizpůsobeny místu a zeměpisnému umístění, jiný typ bude v zemích, kde je chladná zima a teploty padají do mínusových hodnot, jiné varianty domku si pořídí obyvatelé jižních evropských států.
Mobilheim může být umístěn na pásu z betonu nebo přímo na kolečkách. Nespornou výhodou tohoto typu bydlení je jeho cena a to, jak rychle, v případě bytové tísně, můžete bydlet. To ale v žádném případě nesnižuje kvalitu bydlení. V Čechách je tento typ stavby zhotovován ze dřeva, některé jeho části jsou mobilní. Tyto domky se dají používat celoročně. Ty, co jsou někdy dováženy z ciziny, ve většině případů slouží jenom jako rekreační objekt. O umístění ať už toho či onoho typu rozhoduje jako i o ostatních stavbách, odbor stavebního úřadu. Problém při jednání na odboru může vyvstat ohledně výšky mobilheimu pořízeného v cizině, která je kolem dvou metrů a tím nesplňuje české normy.
Domy vyráběné u nás už jsou přizpůsobeny požadavkům pro schválení, proto by žádný problém vyvstat neměl. Obstarat si také musíte územní souhlas, obejdete se bez projektu, postačí pouze plánek a technická zpráva, vyhnete se i kolaudačnímu řízení, ovšem neobdržíte žádné evidenční ani popisné číslo. Ale i tento problém se dá řešit, stačí mobilheim ohlásit jako rekreační objekt, dnes není nic výjimečného, když lidí celoročně na chatě bydlí.
Pokud máte vybrané to pravé místo, kam umístíte svoje bydlení, ať už na kolečkách nebo pevných základech, od přestěhování vás dělí už jenom chvíle.