Stalo se a Vy a Váš partner jste se doopravdy rozešli, nebyl by to až tak velký problém, pokud byste spolu neměli dítě, děti. Když se rozpadne rodina, kde se situace také napřímo dotýká Vašich dětí, musíte myslet v první řadě hlavně na ně, jak jim danou situaci co nejvíce ulehčit a jak zařídit, aby Váš rozchod co nejméně ovlivnil právě je.
Nepovedený vztah a následný rozchod není nic neobvyklého, to je holý fakt, zároveň je poměrně časté, že rozcházející se rodiče následně používají své děti jako „zbraň“ proti tomu druhému a to je rozhodně nepřijatelné.
Doopravdy jsme děti stvořili z údajné té největší lásky a pak je budeme využívat ve vzájemných sporech jako prostředek nenávisti? Ne. Pokud je toto Vaše situace, Váš případ, navštivte odborníka a rozhodně začněte jednat. Toto si Vaše děti nezaslouží.
Pokud se této taktiky chopí jen jeden z ex-partnerů, jasně mu vysvětlete, že děti Vaším rozchodem trpět nebudou a pokud nevyslyší Vaše upozornění, budete muset problém řešit soudně a s pomocí OSPOD.
Pro dítě je při rozchodu rodičů nejdůležitější, aby všechny ostatní maličkosti jeho existence zůstaly stejné a neměnné, protože to nejdůležitější se změní výrazně a nenávratně. To, co pro dítě bylo běžné, normální a největší jistota v jeho životě, se rozpadlo. Už nebude mít úplnou rodinu, maminka, tatínek a já už neexistuje.
Nejčastěji je to tak, že dítě do péče dostane matka, otec má vymezený styk. Teoreticky je to tak v pořádku. Pokud je dítě ještě malé, mělo by být většinu času s matkou. Pokud je ale dítě starší, 6 let a více, mělo by svým rodičům říci, co by si přálo a rodiče by měli režim co nejvíce upravit tak, aby to vyhovovalo dítěti.
Zároveň je nutné spolupracovat. I po rozchodu jste nenávratně svázáni na celý život, máte společného potomka a to se nikdy nezmění. Budete se o něj starat společně, musíte spolu komunikovat a dítě musí cítit lásku Vás obou.
Pokud tedy k rozchodu doopravdy dojde, musíte oba ukázat dítěti, že ho milujete a že tu vždy budete pro něj. Pokud je dítě starší, opět například 6 let a výše, zkuste mu situaci trochu více vysvětlit a na otázky odpovídejte pravdivě. Také je velmi důležité, abyste se v tomto náročném období Vašemu dítěti věnovali a pozorovali, jak situaci zvládá.
Vždy jde na prvním místě o dítě!